Przyprawy Świata

Przyprawy z całego świata w mojej kuchni.

Rzewień – co powinieneś wiedzieć?

Rzewień palczasty oraz rzewień lekarski to bardzo ciekawe rośliny wykorzystywane w lecznictwie. Ich surowiec korzeń oraz kłącze stanowią lekarstwo w przypadku dwóch przeciwstawnych schorzeń. Surowce te bowiem wykazują działanie przeczyszczające, ale także działanie zapierające czyli przeciwbiegunkowe.

Wszystko zależy od dawkirzewień jak stosować

Działanie zapierające występuję po podaniu około 0,2 do 0,5 grama surowca, zaś działanie przeczyszczające po spożyciu większej ilości sproszkowanego korzenia.Dodatkowo spożycie korzenia rzewienia spowoduje zwiększenie wydzielania soków żołądkowych a także śliny. Związane to jest z gorzkim smakiem tego surowca.

Co wpływa na właściwości rzewienia?

O wyjątkowych właściwościach rzewienia decyduje jego skład chemiczny. Precyzując, są to: antrazwiązki, garbniki, katechina pochodne naftochinonu, także skrobia i fitosterole.Preparaty zawierające rzewień można nabyć w aptece bez recepty. Są to najczęściej różnorakie tabletki, płyny, granulaty. Co więcej, alkoholowe wyciągi z korzenia stosowane są także w leczeniu stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej. Jest to związane z właściwościami ściągającymi rzewienia. W aptece nabędziemy je w postaci żelu czy też płynu. Rzewień palczasty i rzewień lekarski wykazuje słaby zapach, natomiast jego smak jest bardzo charakterystyczny – gorzki.